Juniorvärldsmästerskapen i nordisk skidsport 2020
Den här artikeln eller det här avsnittet innehåller inaktuella uppgifter och behöver uppdateras. (2020-10)
Hjälp gärna Wikipedia att åtgärda problemet genom att redigera artikeln eller diskutera saken på diskussionssidan. |
Juniorvärldsmästerskapen i nordisk skidsport 2020 | |
Datum | 29 februari-8 mars 2020 |
---|---|
Värdskap | |
Land | Tyskland |
Plats | Oberwiesenthal |
Arena | Fichtelbergschanzen Sparkassen-Skiarena |
Juniorvärldsmästerskapen och U23-världsmästerskapen i nordisk skidsport 2020 arrangeras i Oberwiesenthal i Tyskland mellan den 29 februari och 8 mars 2020. Det är de 43:e juniorvärldsmästerskapen samt det 15:e U23-världsmästerskapet i ordningen i nordisk skidsport.
Nya tävlingar för året var mixstafetten för U23-klassen i längdskidåkning samt mixad lagtävling i nordisk kombination. Herrarnas tävling i Normalbacke + 5 km i Nordisk kombination togs bort.
Medaljöversikt[redigera | redigera wikitext]
Backhoppning[redigera | redigera wikitext]
Herrar, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Damer, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Mix, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Längdskidåkning[redigera | redigera wikitext]
- K: Klassisk stil
- F: Fristil
Herrar, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Sprint (F)[6] | Ansgar Evensen | Valerio Grond | Maxim Cervinka |
10 km intervallstart (K)[7] | Gus Schumacher | Friedrich Moch | Davide Graz |
30 km masstart (F)[8] | Iver Tildheim Andersen | Friedrich Moch | Martin Kirkeberg Mørk |
Stafett 4 x 5 km (K+K+F+F)[9] | USA Luke Jager Ben Ogden Johnny Hagenbunch Gus Schumacher |
Kanada Xavier McKeever Olivier Leveille Thomas Stephen Remi Drolet |
Italien Michele Gasperi Davide Graz Giovanni Ticco Francesco Manzoni |
Damer, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Sprint (F)[10] | Louise Lindström | Izabela Marcisz | Siri Wigger |
5 km intervallstart (K)[11] | Helene Marie Fossesholm | Lisa Lohmann | Izabela Marcisz |
15 km masstart (F)[12] | Helene Marie Fossesholm | Izabela Marcisz | Siri Wigger |
Stafett 4 x 3,3 km (K+K+F+F)[13] | Schweiz Nadja Kälin Siri Wigger Anja Weber Anja Lozza |
USA Sydney Palmer-Leger Kendall Kramer Sophia Laukli Novie McCabe |
Sverige Tilde Bångman Märta Rosenberg Tove Ericsson Louise Lindström |
Herrar, U23[redigera | redigera wikitext]
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Sprint (F)[14] | Vebjørn Hegdal | Mattia Armellini | Harald Østberg Amundsen |
15 km intervallstart (K)[15] | Sergej Ardasjev | Harald Østberg Amundsen | Hugo Lapalus |
30 km masstart (F)[16] | Harald Østberg Amundsen | Sergej Ardasjev | Håvard Moseby |
Damer, U23[redigera | redigera wikitext]
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Sprint (F)[17] | Emma Ribom | Johanna Hagström | Julia Kern |
10 km intervallstart (K)[18] | Ebba Andersson | Marte Mæhlum Johansen | Emma Ribom |
15 km masstart (F)[19] | Ebba Andersson | Moa Lundgren | Emma Ribom |
Mix, U23[redigera | redigera wikitext]
Nordisk kombination[redigera | redigera wikitext]
Herrar, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Normalbacke + 10 km[21] | Jens Lurås Oftebro | Johannes Lamparter | Gael Blondeau |
Lagtävling i normalbacke + 4 x 5 km[22] | Österrike Stefan Rettenegger Thomas Rettenegger Johannes Lamparter Fabio Obermeyr |
Frankrike Maël Tyrode Edgar Vallet Mattéo Baud Gaël Blondeau |
Norge Emil Ottesen Marius Solvik Sebastian Østvold Andreas Skoglund |
Damer, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Normalbacke + 5 km[23] | Jenny Nowak | Gyda Westvold Hansen | Lisa Hirner |
Mix, juniorer[redigera | redigera wikitext]
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Lagtävling i normalbacke + 5+2,5+2,5+5 km[24] | Norge Sebastian Østvold Marte Leinan Lund Gyda Westvold Hansen Andreas Skoglund |
Tyskland Christian Frank Maria Gerboth Jenny Nowak David Mach |
Japan Daimatsu Takehana Ayane Miyazaki Anju Nakamura Kodai Kimura |
Medaljtabeller[redigera | redigera wikitext]
Alla tävlingar[redigera | redigera wikitext]
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 9 | 6 | 4 | 19 |
2 | Österrike | 5 | 2 | 1 | 8 |
3 | Sverige | 4 | 2 | 3 | 9 |
4 | USA | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Tyskland | 1 | 4 | 3 | 8 |
6 | Ryssland | 1 | 2 | 0 | 3 |
7 | Schweiz | 1 | 1 | 2 | 4 |
Slovenien | 1 | 1 | 2 | 4 | |
9 | Polen | 0 | 2 | 1 | 3 |
10 | Italien | 0 | 1 | 4 | 5 |
11 | Frankrike | 0 | 1 | 2 | 2 |
12 | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
13 | Japan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt antal medaljer | 24 | 24 | 24 | 72 |
Juniorer[redigera | redigera wikitext]
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 6 | 4 | 2 | 12 |
2 | Österrike | 5 | 2 | 1 | 8 |
3 | USA | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Tyskland | 1 | 4 | 3 | 8 |
5 | Schweiz | 1 | 1 | 2 | 4 |
Slovenien | 1 | 1 | 2 | 4 | |
7 | Sverige | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Polen | 0 | 2 | 1 | 3 |
9 | Frankrike | 0 | 1 | 1 | 1 |
10 | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Italien | 0 | 0 | 3 | 3 |
12 | Japan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt antal medaljer | 17 | 17 | 17 | 51 |
U23[redigera | redigera wikitext]
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 3 | 2 | 2 | 7 |
Sverige | 3 | 2 | 2 | 7 | |
3 | Ryssland | 1 | 2 | 0 | 3 |
4 | Italien | 0 | 1 | 1 | 2 |
5 | Frankrike | 0 | 0 | 1 | 1 |
USA | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt antal medaljer | 7 | 7 | 7 | 21 |
Referenser[redigera | redigera wikitext]
- ^ Men's Junior Individual normal hill results
- ^ Men's Junior Team normal hill results
- ^ Women's Junior Individual normal hill results
- ^ Women's Junior Team normal hill results
- ^ Mixed team Junior normal hill results
- ^ Men's Junior Sprint results
- ^ Men's Junior 10 km results
- ^ Men's Junior 30 km Mass Start results
- ^ Men's Junior Relay 4x5 km results
- ^ Women's Junior Sprint results
- ^ Women's Junior 5 km results
- ^ Women's Junior 15 km Mass Start results
- ^ Women's Junior Relay 4x3.3 km results
- ^ Men's U23 Sprint results
- ^ Men's U23 15 km results
- ^ Men's U23 30 km Mass Start results
- ^ Women's U23 Sprint results
- ^ Women's U23 10 km results
- ^ Women's U23 15 km Mass Start results
- ^ Mixed U23 4 x 5 km relay results
- ^ Men's Junior Individual normal hill/10 km results
- ^ Men's Junior Normal hill/4 x 5 km results
- ^ Women's Junior Individual normal hill/5 km results
- ^ Mixed Junior InNormal hill/5+2.5+2.5+5 km results